Et møde med den danske salme

- LYS


Lys trænger gennem de mindste sprækker, det får os til at misse med øjnene, det varmer os og får alting til at gro og spire. Lys er liv og dets vigtighed for menneskets eksistens kan aflæses i de mange religiøse fortællinger, kunstværker og salmer, der har lyset som tema. 

I årets salmesangsprojekt stifter eleverne bekendtskab med fem salmer herunder en helt ny salme skrevet specielt til projektet af digteren Dy Plambeck og komponisten Marianne Nygaard.

- Lysets engel går med glans

- Du, som har tændt millioner af stjerner

- Se, nu stiger solen af havets skød

- Den signede dag med fryd vi ser

- Ny salme skrevet til projektet

Alle salmerne vil være tilgængelige på projektets hjemmeside - både i indsungne og instrumentale versioner

I løbet januar kan klassen besøge en lokal kirke og få hjælp til indøveningen af salmerne, se orglet m.m.

Som afslutning bliver alle tilmeldte klasser inviteret til afslutningskoncert, hvor vi skal synge alle salmerne til orglets brusen i Frederiksborg Slotskirke tirsdag d. 3. februar 2026, kl. 10.00

Materialet indeholder: 

  • Plakat med Edvard Munchs billede Solen
  • Lærervejledning
  • Kirkebesøg
  • Invitation til afslutningskoncert

 

Målgruppe: 4.-5. klasse 

Fag: musik, kristendomskundskab 

Omfang: 6-10 lektioner 

Periode: november 2025 - juni 2026

Tilmeldingsfrist: 1. oktober 2024

Levering: Uge 47 

Aktivitet: lokalt kirkebesøg og fælles afslutningskoncert i Frederiksborg Slotskirke d. 3.februar 2026

Lærerkursus: I Rundetårn d.18. november 2025 SE MERE HER

TILMELDING TIL DEN DANSKE SALME - LYS